כ"ז בניסן – יום הזיכרון שנעלם – במלאות 100 שנה למאורעות תרפ"א

איך יום זיכרון מתקבע בלוח השנה העברי? מדוע ישנם ימים שנותרים בזיכרון הקולקטיבי שנים רבות ואילו כאלה ההולכים ונעלמים עם הזמן? יום כזה, שהיה ונעלם בזיכרון הקולקטיבי של תושבי פתח תקוה הוא יום כ"ז בניסן, שצוין כיום נפילתם של ארבעת בניה במאורעות תרפ"א (1921), שלהם אנו מציינים בימים אלו מאה שנה. המאורעות החלו ביפו והתפשטו למושבות נוספות. ההתקפה על פתח תקוה החלה בחמישי במאי, כז ניסן ונמשכה יום אחד, בסופה נמנו שלושה הרוגים: אבשלום גיסין   נתן רפופורט וחיים גרינשטיין. זאב אורלוב נפצע פצעים אנושים ונפטר ימים אחדים לאחר מכן.

  

כל שנה היום כ"ז בניסן העלה על נס את גבורתם של אנשי פתח תקוה בכלל וארבעת הנופלים בפרט ואת עמידתם האיתנה אל מול התוקפים הערבים. ביום זה הושבת המסחר במושבה, נערך טקס ותהלוכה בהשתתפות ילדי בתי הספר ונאמרו משניות לעילוי נשמת הגיבורים כמו גם הלל כהודאה על כך שהצליחו להניס את הפורעים.  

בנוסף ליום זיכרון, אחד הדברים המקבעים אירועים בזיכרון הקולקטיבי הוא הקמת אנדרטאות המבטיחות נוכחות פיזית גם שנים רבות לאחר התרחשות האירועים. אנדרטה לארבעת חללי תרפ"א בפתח תקוה, נחנכה בשנת 1923 והוצבה בקרבת בית הוועד. אנדרטה נוספת הייתה גל האבנים שנאסף במקום נפילתו של אבשלום גיסין. שתי האנדרטאות שימשו במשך כ-25 שנה מקום התכנסות לציבור ובעיקר לילדי בתי הספר.

האנדרטה על יד בניין העירייה, צלם ניסן בן נעם

יום הזיכרון הפך במרוצת השנים מיום אבל ליום חג על הצלתה של פתח תקוה וציונו היה חלק אינגרלי בחינוך ילדי העיר. ביום הזיכרון למאורעות בשנת 1928 פרסם העיתונאי עקיבא ליבריכט הספד בעיתון "דאר-היום" בה נכתב: "ישפיעו נא הגיבורים עלינו ועל החינוך של הדורות הבאים שיהיו בריאים ונכונים תמיד ללכת בדרכיהם. ואכן, הנוער הפתח-תקוואי שחונך ברוח גבורתם של נרצחי 1921, לא אכזב. רבים מבני המושבה התגייסו לבריגדה במלחמת העולם השנייה. רבים מבני המושבה היו חברים במחתרות השונות. במלחמת הקוממיות התנדב בהמוניו להגנה על המדינה ושילם על כך בדמים. את יום הזיכרון הפסיקו לציין עם פרוץ מלחמת יום העצמאות כאשר רבים מבניה של פתח תקוה נפלו על הגנת הארץ ויום זיכרון כללי לחללי מערכות ישראל נקבע בד' אייר. 

תהלוכה לכבוד כ"ז בניסן, צלם זולטן קלוגר

כתבה איילת קור-אודסר

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s