הטנק השלפן – סיפור גבורה ממלחמת "שלום הגליל"

גלעד לחללי צוות הטנק שנפלו במלחמת שלום הגליל ביום י"ט בסיון תשמ"ב (9.6.1982).

 קראו לו, לצנטריון "הטנק השלפן", על שום שתמיד ידע קנהו לפלוט אש בעיתוי הנכון, ואינו מחטיא, על שום שתמיד שלף עצמו מטווח האש ונחלץ מן הסכנה, ופגזי האוייב נחתו מעבריו ולא פגעו במטרתם. שמו נתן לו בגלל הצוות המופלא שהפעיל אותו:

שלושת אנשי הצוות-רם אלון הנהג, דרור שש הטען-קשר ואמיר בנימיני התותחן, ועליהם סרן אבי גבעתי, מפקד הפלוגה.

כל-אחד ודרכו לחברות בצוות המצטיין של הפלוגה, כל אחד וסיפור חייו. וביחד-עלילת לחימה מופלאה. רצופת סכנות ומדירת-שינה בת 72 שעות, שהחלה ביומה השני של מלחמת שלום הגליל, בציר התנועה המערבי אל בקעת הלבנון, ונסתיימה שלושה ימים לאחר-מכן בפגיעת פגז אומללה, שגדעה את חייהם של שלושה מבין הצוות.

סרן אבי גבעתי ז"ל, יליד אילת, שהגשים את חלומותיו על השריון עם גיוסו לצה"ל.

 רם אלון הגיע לצוות ממושב ניר בנים. דרור שש ז"ל, העיד על עצמו בפני הוריו, כי רק בחודשים האחרונים סיים את התבגרותו וגיבוש אישיותו. באימונים היה מעביד את חבריו קשה יותר מהמט"ק. לא אחת קבל בפני מפקדיו על חוסר פריטים בכלי. הוא אהב את הטנק, ולפיכך ידע עד כמה ניתן למצותו כדי להשיג את המירב האפשרי. כמות הפגזים וארגזי התחמושת שהועמסו על טנק המ"פ, הדהימו כל פעם מחדש את רואיהם.

השלישי בחבורה אמיר בנימיני התותחן. באימונים היה אמיר, "חולה האש", יורה את מספר הפגזים הרב ביותר. התאומים למשפחת בנימיני, מעולם לא הסתפקו במועט. בביתם ספגו אהבת א"י וחינוך להקרבה, שניהם בחרו בשריון. שניהם הוכשרו במסלול מקוצר, בילו יחד בקורס מט"קים ואח"כ נפרדו לגדודים שונים. כששבו ונצטלבו דרכיהם, בראיון לקראת קורס קצינים, ביקשו הוריהם שיפרדו זה מזה. אמיר ז"ל הקדים את אחיו.

 עין-אטינה, הכפר שבסמוך לעיירה ג'זין, היה יעדה של היחידה. בכפר עצמו התבצרו כוחות סוריים. הימים שלישי ורביעי בשבוע הראשון ללחימה, עתידים היו להכריע את גורל הגיזרה. ביציאה מג'זין נפגע כוח הפלוגה המובילה מאש טנקים וחי"ר סורית ונעצר. סרן אבי גבעתי, אסף את הטנקים שנותרו שלמים ורץ קדימה, כמוביל, לפקד על הכוח ולהשלים את המשימה. הסורים נסוגו אז מנבטייה לקרעון, לשם התארגנות מחדש. היה הכרח לתפוס את הדרך המובילה לקרעון ואל כביש ביירות-דמשק, כדי למנוע התארגנות סורית זו. בטנקים אלו של הסורים, פגעה הפלוגה, בניצוחו של אבי גבעתי ז"ל, שצויין לשבח על פעולה זו.

דרכם התפתלה בציר ההרי צר ומסוכן. מאחורי כל פיתול, ארב טנק סורי, מתנשא מעל לדרך הצרה, הטנק הראשון, המוביל, היה מטרתם של כל כלי האויב האורבים. אמיר היה מגביה את הקנה ומצודדו ככל שניתן. בהתקדמותם כטנק מוביל, פגעו בכלי אויב שעמדו ממערב, בצידה הימני של הדרך, בזה אחר זה. הייתה זו ברירה של הישמדות או הישרדות. צוות הטנק בחר בדרך החיים, ותוך כדי הסתערות ולחימה, השמיד בטווחים קצרים יותר מעשרה טנקי טי-62, משאיות סוריות ונגמ"שי ב-מ-פ נושאי סאגרים.

כשנסתיים הקרב נערך הכוח לחניון לילה, לנפוש בטרם ימשיך במערכת יום המחרת. אבל הסורים, חשבו אחרת, וכוח קומנדו נבחר, תקף את הטנקים החונים. משך כל הלילה, לא עצמו אנשי הצוות את עיניהם. המתח היה נורא. כיבוש עין-אטינה, ריתק כוח טנקים משך כל היום, מבלי שיוכל לחדור פנימה ולטהרו. כשירדה החשיכה נקראה היחידה לעזרה.

עשרים דקות נדרשו לכוח לכבוש את הכפר. אש ניתכה עליהם מכל עבר. הטנקים השני והחמישי בטור נפגעו. אלה מול אלה התייצבו קניהם של הכוחות התוקפים את הכפר. כל אחד מהם, שנקט משנה-זהירות מחשש לתקיפה אחרונה של הסורים, זיהה קנים מצודדים. אבי הספיק לצעוק בקשר, כי הוא מזהה מולו טנקים, ואז הבזיק רשף והצנטוריון נפגע והחל לבעור.

אבי, דרור ואמיר נהרגו בו-במקום. רם נפצע, אך הצליח לצאת מהטנק הבוער. הוא ניסה לחלץ את חבריו אך לשווא. משלא הצליח לבדו, ואש הטנקים והרימונים נמשכה, רץ חשוף מולה לעבר טנק כוחותינו, והזעיק עזרה.

על פעולתו זו צויין לאחר-מכן לשבח ע"י הרמטכ"ל. אבל, גורלו של הצוות כבר נחרץ. רק רם אלון נותר מהטנק המצטיין. קישור לטקס הענקת צל"ש הרמטכ"ל

פרטים אודות הקרב הקשה הזה בקישור

קישור למיקום הקרב באתר "עמוד ענן" בצרוף הסברים

מידע נוסף באתר גבורה

תצלום מאוסף הארכיון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s