ראיון עם השופט בדימוס אליעזר כהן

השבוע נפגשתי עם השופט בדימוס אליעזר כהן. את המפגש תאם דודי הכהן בנו.

אליעזר סיפר על שורשי משפחתו הענפים הנטועים בהיסטוריה של ארץ ישראל ועל החיים במושבה פתח תקווה.

אב סבו היה מיכל הכהן, אחד משבעת מייסדי השכונה "נחלת שבעה" בירושלים.

סבו אליהו אליעזר שאול כהן היה בן שבעת הרופאים הראשונים ילידי ארץ ישראל. היה ידוע גם כד"ר אליאס כהן. שמש כרופא בצפת וכרופא המושבה פתח תקוה בין השנים 1908-1926.

אליעזר, אדם מדהים בעל חוש הומור סיפר את מסלול חיו מילדות במושבה כבן של פרדסן עד בגרותו. אביו היה ידוע בכישרונו ויכולתו להעריך את טיב וכמות התפוקה שפרדס יכול לתת. היה מייעץ לבנקים וחברות ביטוח שנתבקשו לתת הלוואה לחקלאים האם כדי להשקיע בפרדס המבוקש או לא.

השופט בדימוס אליעזר כהן

יחד עם עם קבוצה מבני המושבה שהיו בפלמ"ח יצא להכשרה שהקימה את קיבוץ ארז. לימים, עם הפילוג המפורסם של הקיבוצים חלק מחברי ההכשרה עברו לקיבוץ צובה. אליעזר חזר עם רעייתו למושבה ומצא את עצמו ללא מקצוע ועבודה. כמו כולם גם הוא עבד בפרדסים ובמקביל למד עריכת דין. לימים היה שופט בבתי משפט השלום בפתח תקוה, סגן נשיא בית המשפט השלום. בשנת 1994 מונה לכהונה בבית המשפט המחוזי.

כחייל בפלמ"ח יצא אליעזר לקורס חובשים. אף אחד לא הכין אותו לקרבות הקשים של מלחמת העצמאות. כולנו יודעים (משהו) על הקרב הקשה של כיבוש מצודת נבי יושע מצודת כ"ח ועל הקרב של שחרור העיר צפת. אבל, כששומעים את התיאור הקרב בגוף ראשון זה נשמע אחרת.

כיצד בסיום הקרב על המצודה יצא כחובש יחד עם חבריו לחפש את גופתו של פילון פרידמן שהיה מפקד כוח ההטעיה בניסיון השני לכיבוש המצודה. על שמו של פילון נקרא "מחנה פילון" על יד ראש פינה.

משם נשלחו לעיר צפת. ואחר עברה היחידה שלו לשחרור העיר לוד. תקצר היריעה מלספר את כל הפרטים. בראיון למוסף כלכליסט מתאר אליעזר את החברות והרעות שהייתה בין חברי הפלמ"ח.

בסיום הריאיון אלעזר למלווה אותי החוצה אל הגינה המדהימה שנראית כמו עולם קסום אל ספסל צבוע אדום. בואי אספר לך את סיפור הספסל שנמצא במשפחתנו הרבה מאוד שנים ומצא את דרכו אל החצר שלנו.

הספסל היה בחצר ביתה של הסבתא של אליעזר שהיה ברחוב מונטיפיורי מול בית האבות של "שארית ישראל". כשהסבתא נפטרה הדוד יוסף לקח את הספסל אליו הביתה. כשהדוד נפטר בשנת 1989 ילדיו העבירו את הספסל לחצר של אליעזר. הסיפור המשפחתי אומר כי הספסל נתן לסבתא כערכה על פועלו של הרופא המשפחה.

תודות רבות לאליעזר על הראיון. איחולים רבים לימים רבים בבריאות טובה ונחת מהמשפחה

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s