ספרי יובל של פתח תקוה – גורלם  של ספר היובל הראשון וספר היובל השני

מודעה הקוראת לפגישה דחופה בעניין מחאה כנגד פרסום ספר היובל הראשון

במלאות למושבה פ"ת יובל 50 שנה הוחלט להוציא ספר לכבוד שנת היובל. נבחרה ועדה מייעצת מאנשי המושבה. והמלאכה הוטלה על העורכים יעקב יערי פולסקין. ומ. חריזמן. מטרת הספר הייתה לפאר את העשייה החלוצית של מייסדי המושבה לדורותיהם.

מיד עם הוצאת "ספר היובל ליסוד פתח-תקוה תרל"ח – תרפ"ח" התעוררה  סערה גדולה במושבה רבים טענו שהספר אינו משקף נאמנה את ההיסטוריה של המושבה, אלא, מאדיר מספר משפחות שהשתתפו בוועדה המייעצת לכתיבת הספר. המתנגדים פנו לערכאות משפטיות והפצת ופרסום הספר נאסרה. מרבית  הועדות והחוקרים אליהם פנו המתנגדים שיבחו את כתיבת הספר ואף הציעו להוסיף כרך שני ובו יתוקנו העוולות לכאורה. לכן, החלו באיסוף כתבות לספר השני. נעשתה פניה לאביגדור המאירי שהוא יעסוק בכתיבת ובעריכת הספר השני. המאירי דרש את הסכמת המתנגדים לטיב החומר שנאסף לספר השני. על כך לא הושגה דעה אחידה ואביגדור ויתר על כתיבת הספר. למעשה אחרי הניסיון השני דיברו ..ודיברו, הציעו… והציעו ומלבד מילים לא נעשה כלום. החומר שנאסף מצא דרכו לארכיון בו הוא שמור ומוגן אבל לא ידוע לציבור, מונח כאבן שאין לה הופכין. לכן החלטנו "להפכו" ולהביא בפניכם חלק מן המאמרים כלשונם, כפי שנכתבו מלבד שגיאות דפוס ומספר הבהרות והקשרים. יש לדעת שבאותם ימים הרבו להשתמש בכתיב חסר וגם זה יתוקן כדי להקל על הקריאה.

רצינו לשמור על העברית והניסוח של פעם כדי להרגיש את רוח התקופה ולהבין את אופי האנשים דרך כתיבתם והנושאים עליהם בחרו לכתוב.

מתוך הגלופות השמורות בארכיון של ספר היובל השני, מאמר של דוד חיון אודות החינוך הפתח תקוה

להזכירכם, אחד עשר ספרי יובל נכתבו על פתח תקוה. בכל ספר סיפר בדרכו את סיפור המושבה. מאמר גדול אודות ספרי היובל נכתב על ידי ד"ר יוסי לנג והוא מופיע בספר שהפיק הארכיון בשם "לפתח תקוה". המאמר הראשון שנפרסם יספר את סיפור "חברת לינה" כפי שכתבה חמדה רוזנברג על מנת לפרסמו בספר היובל ב' שלא יצא.

תודה לזלמן חיימוב על הסיכום

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה ספרי יובל, ראשית המושבה, רפורטג'ות מתוך הארכיון, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s