דוד חיון-מנהל בית הספר פיק"א [לפי א' חשביה, פ"ת 1998-1878, אם ועיר]

דוד חיון נולד בדמשק בשנת תרמ"א (1881), למשפחה שעלתה לא"י בשנת 1852 ועברה לסוריה בגלל קשיי קליטה בארץ. את ראשית חינוכו קיבל חיון ב"תלמוד תורה" ובבית הספר של "כל ישראל חברים" ["כי"ח" – "אליאנס"] בדמשק. בהמלצת מחנכיו הוא נשלח ללמוד ב"בית המדרש למורים" של כי"ח בפריס, ובמקביל נרשם גם למחלקה לפדגוגיה בסורבון וגם לבית המדרש לרבנים. כך רכש דוד חיון לעצמו השכלה אירופית רחבה וידע מקיף ביהדות. הוא שלט היטב בצרפתית ובעברית והשתלם בתורת ההוראה. מנעוריו דבק ברעיון הציוני. בפריס התיידד דוד עם איתמר בן-אב"י, שאביו אליעזר בן-יהודה החדיר בו את הקנאה ללשון העברית, ואיתמר הדביק בה את חבריו. המורה לספרות העברית החדשה בבית המדרש לרבנים היה פרופ' נחום סלושץ, שחיזק בלב תלמידיו את הכמיהה להגשמה עצמית בא"י.

צוות מורי בית ספר יק"א, תצלום קבוצתי: זפרן, שפירא, שמש שלום גמליאל, חיון, הרצברג- הרלב, הניה ואליהו ירקוני, אלישבע גיסין אפרתי

אחרי לימודיו לימד חיון בבית ספר של כי"ח ובשנת 1904 הוזמן על ידי חברת יק"א לנהל את בית הספר במושבה פתח תקוה.  בית הספר הוקם בתמיכתו של הברון רוטשילד בשנת 1885 ובשנת 1900 עבר לניהולה של חברת יק"א (Jewish Colonisation Association) לימים פיק"א (Palestine Colonisation Association).
חיון שביקש להחדיר ללב הדור הצעיר חינוך לאומי-ציוני-ליברלי, הכין תכנית לימודים מסודרת לכיתות הקיימות, עשה להרמת מורל המורים וליכד את ההורים ואת הכוחות המתקדמים במושבה סביב ביה"ס. חיון פעל להידוק הקשרים עם פקידי יק"א, קשר קשרים הדוקים עם הסתדרות המורים בא"י, דגל בשיטת "עברית בעברית" בהוראת כל המקצועות ובשנת 1909 הסב את בתי-הספר הנפרדים לבנים ולבנות ל"בי"ס מעורב"

do003099

דוד חיון

קשיים רבים נערמו בדרך להגשמת תכניתו ומהבולטים שבהם המלחמה שהכריזו חוגים דתיים על בית הספר המעורב. לצידו הוקמו בתי ספר דתיים: "נצח ישראל" לבנים בהנהלת הרב דר' משה אוירבך בשלהי תרס"ט (1909) ו"נצח ישראל לבנות בהנהלת גב' מרטה ליפשטט בשנת תרע"ב (1912).

מכל מקום המשיך בית הספר לגדול, חיון ניהול עוד עד פרישתו לגמלאות בשנת 1947. כיום בית הספר נושא את שמו וממוקם ברחוב ביל"ו בפתח תקוה.
חיון עסק גם בצרכי ציבור והיה חבר במועצה המקומית.

הכתבה לפי רשימות של שמאי עציון.

ארכיונו של דוד חיון שמור בארכיון לחינוך יהודי שבאוניברסיטת תל אביב . העתקים הדיגיטליים שמורים בארכיון לתולדות פתח תקוה. הארכיון האישי של בנו, שלמה, שמור בארכיון לתולדות פתח תקוה.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, חינוך, סיפורי פתח תקוה, פיק"א, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על דוד חיון-מנהל בית הספר פיק"א [לפי א' חשביה, פ"ת 1998-1878, אם ועיר]

  1. רינה הגיב:

    הסיפןר אודות דוד חיון – מדוע התמונה של בנו – שלמה חיון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s