דוד חיון-מנהל בי"ס פיק"א [לפי א' חשביה, פ"ת 1998-1878, אם ועיר]

דוד חיון, צלם לא ידוע

דוד חיון, צלם לא ידוע

נולד בדמשק בשנת תרמ"א (1881), למשפחה שעלתה לא"י ב-1852, עברה לסוריה בגלל קשיי קליטה בארץ. את ראשית חינוכו קיבל ב"תלמוד תורה" ובביה"ס של "כל ישראל חברים" ["כי"ח" – "אליאנס"] בדמשק. בהמלצת מחנכיו נשלח ללמוד ב"בית המדרש למורים" של כי"ח בפריס, ובמקביל נרשם גם למחלקה לפדגוגיה בסורבון וגם לבית המדרש לרבנים. כך רכש לעצמו השכלה אירופית רחבה וידע מקיף ביהדות. שלט היטב בצרפתית ובעברית והשתלם בתורת ההוראה. מנעוריו דבק ברעיון הציוני. בפריס התיידד עם איתמר בן-אב"י, שאביו אליעזר בן-יהודה החדיר בו את הקנאה ללשון העברית, ואיתמר הדביק בה את חבריו. המורה לספרות העברית החדשה בבית המדרש לרבנים היה פרופ' נחום סלושץ, שחיזק בלב תלמידיו את הכמיהה להגשמה עצמית בא"י.
קיבל מהממשלה הצרפתית תעודת הוראה ממדרגה גבוהה, וכעבור שנה הציעה לו כי"ח לנסוע לא"י ולנהל את "בי"ס הברון" [בי"ס פיק"א] בפ"ת. את דרכו במוסד זה החל בראשית שנת הלימודים תרס"ה (1905). פעילותו הפדגוגית נמשכה ברציפות על שנת הלימודים תש"ז (1947).
חיון שביקש להחדיר ללב הדור הצעיר חינוך לאומי-ציוני-ליברלי, הכין תכנית לימודים מסודרת לכיתות הקיימות; עשה להרמת מורל המורים וליכד את ההורים ואת הכוחות המתקדמים במושבה סביב ביה"ס; פעל להידוק הקשרים עם פקידי יק"א; קשר קשרים הדוקים עם הסתדרות המורים בא"י. דגל בשיטת "עברית בעברית" בהוראת כל המקצועות, וכמו"כ – הסב את בתי-הספר הנפרדים לבנים ולבנות ל"בי"ס מעורב".
קשיים רבים נערמו בדרך להגשמת תכניתו ומהבולטים שבהם המלחמה שהכריזו חוגים דתיים על בי"ס פיק"א; הקמת בתי-ספר דתיים מתחרים: "נצח ישראל" [לבנים] בהנהלת הרב דר' משה אוירבך [שלהי תרס"ט-1909]; "נצח ישראל [לבנות] בהנהלת גב' מרטה ליפשטט [תרע"ב-1912]. מכל מקום ביה"ס המשיך לגדול והוא קיים עד היום ברח' ביל"ו.
חיון עסק גם בצרכי ציבור והיה חבר במועצה המקומית.
כתב שמאי עציון
הערת הארכיון
ארכיונו של דוד חיון נמצא בארכיון לחינוך יהודי שבאוניברסיטת תל אביב
אולם, לפני כשנתיים הפקידה ריקי כהן, ביתו של חיון, חלק מן העיזבון שלו בארכיון שלנו

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, חינוך, סיפורי פתח תקוה, פיק"א, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s