דוד הכורך, דוד אורבך

רחוב דוד הכורך
הרחוב ממוקם בין הרחובות רוטשילד והמורה אליהו, במרכז העיר. הרחוב נקרא ע"ש דוד אורבך, שהיה כורך ספרים בפ"ת, מכאן התואר "דוד הכורך".
ר' דוד נולד להוריו דר' צבי-בנימין ורוזה אויערבך, בשנת 1919 בהלברשטט שבגרמניה. שם קיבל חינוך דתי וחלם על עליה ארצה. ב-1933 הגשים את חלומו והתיישב עם בני משפחתו בפ"ת. בשנים הראשונות בארץ התפרנס מכריכייה שפתח ברחוב חובבי-ציון. דוד היה חבר ההגנה ובתוך מכונת חתוך גדולה בכריכיה היה 'סליק'. הכריכייה הקטנה שימשה כמרכז הודעות של ההגנה בעיר. באמצעותו היו מעבירים, לנו, חברי ההגנה הודעות קשר, על פעילויות ואימונים ומקום המפגש. [נציין, כי אמנם היה חבר ההגנה, אך היה גם נאמן על חברי המחתרות האחרות].
במשטרה הבריטית התעורר חשד, בדבר הפעילות בכריכייה. יום אחד הגיעו אליו שני חברי הגנה וספרו לו ששני שוטרים בדרך אליו. הוא הרגיע אותם, שהכל יהיה בסדר. מאחר ועל שולחנו היו תמיד ניירות רבים לכריכה, הוא הוציא את כל המסמכים הסודיים ושם אותם על השולחן, בין הניירות המיועדים לכריכה. השוטרים באו חיפשו בכל מקום וכמובן לא מצאו כלום.

דוד הכורך, אורבך, ליד ארון הספרים בביתו, צלם לא ידוע, שנה לא ידועה

דוד הכורך, אורבך, ליד ארון הספרים בביתו, צלם לא ידוע, שנה לא ידועה


הכריכייה התפתחה במשך הזמן לחנות ספרים גדולה, באותו רחוב, כמה בתים ליד הכריכייה. חנות הספרים שימשה בית וועד לקוראים צעירים ומבוגרים.
מלבד היותו ב'הגנה' הצטרף גם למד"א ונחשב לאחד ממייסדיה, בה התנדב שנים רבות. היה בין מקימי הפלוגה הדתית ב'הגנה'. ר' דוד שירת בצה"ל, כחובש, עד צאתו לגמלאות. בקרבות תש"ח, שהיו בסביבות כפר-סבא ומגדל-צדק הציל פצועים רבים ממוות. על פעילותו במד"א קיבל את פרס 'אחיטוב'. הכינויים "דוד הכורך", "דוד החובש", הם רבי משמעות לאיש ופעלו. לא היה כמעט ילד באותה תקופה, שלא ידע מי הוא 'דוד הכורך'. נציין כי ר' דוד היה גם גבאי בבית-הכנסת "מקור חיים", מיסודם של יוצאי גרמניה.
בשנת 1982 הוענק לו התואר "יקיר העיר". ר' דוד נפטר בכ"ט באב תשנ"ט [1999] ומקום קבורתו בבית-העלמין "סגולה".
נציין כי ר' דוד היה אחיינו של הרב דר' משה אויערבך, מנהל בי"ס נצח-ישראל וכן דודו של ח"כ אורי אורבך.
היה גם בין מקימי "מגן דוד אדום" בפתח תקוה.
כתב שמאי עציון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על דוד הכורך, דוד אורבך

  1. פינגבאק: מגן דוד אדום בפתח תקוה | הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s