פעולת תגמול ראשונה ערב מלחמת העצמאות

פעולת תגמול ראשונה באוטובוס ערבי במלחמת הקוממיות גשר נחל שילה כביש פתח תקוה ראש העין.

 פעילות הלוחמים הערבים  בהתקפות על התחבורה העברית הגיעה לשיאה ב- 15.12.1947. הלגיון הערבי התקיף השיירה שנסעה לבן-שמן בה נהרגו13 איש ממלווי השיירה. אחרי התקפה זו החליטו מנהיגי "ההגנה" על פעולת תגובה נגד התחבורה הערבית. ב- 15.12.1947 ב- 10 בבוקר הופיעו שני נציגי המטה לישיבת מטה-גדוד מחטיבת אלכסנדרוני שישב בכפר-סירקין. הם הודיעו שעד שעה אחת בצהרים יש לבצע פעולת תגמול נגד התחבורה הערבית באזור. למפקד הפעולה התמנה הקצין אשר לוי בן פתח תקוה. חייליו היו אנשי כיתת הכוננות של ההגנה. היחידה יצאה מיד לשטח הגיעה לגשר אבו ליד'גי (כיום נחל שילה.) על כביש פתח-תקוה ראש-העין.

אשר לוי ניצב על הכביש ולוחמי היחידה הסתתרו מתחת לגשר והמתינו להופעת אוטובוס ערבי שיעבור על הכביש. הם קיוו כי שבאותו זמן לא תעבור על הכביש מכונית משמר של הצבא בריטי שאבטח את הנסיעה בכביש וחתגלה אותם.

 לאחר ציפייה ארוכה הופיע אוטובוס ערבי. אשר מטיל עליו רימון  אך הרימון אינו מתפוצץ. האוטו ממשיך בנסיעה ואנשי המארב מסתערים עליו עם בקבוקי מולוטוב. כתוצאה מהירי נפגע האוטובוס נפגע ונעצר. מלווה היחידה אהרון לוי ירה אל האוטובוס מספר צרורות מתת-מקלע וגרם להרוגים ופצועים בקרב נוסעי האוטובוס.

אשר לוי במדי נוטר, מתוך ארכיון אישי שלו
אשר לוי במדי נוטר, מתוך ארכיון אישי שלו

אנשי היחידה נסוגים דרך ואדי לידג'י לכיוון כביש פ"ת-כפר-סבא כשהם מפזרים אבקת פלפל אחריהם כדי שהכלבים הבריטים לא יזהו את כיוון נסיגתם. היחידה עולה על רכב שממתין  בקרבת הכביש וחוזרת לבסיסה.

ללא ידיעת מפקד הפעולה נותר מתחת לגשר פצוע בשם כותה. הלוחם אהרון לוי נשאר עימו ומזעיק עזרה מ"נזלה" (מרכז העיבוד החקלאי ושטחי חקלאות של קיבוץ גבעת השלושה)  העזרה מחלצת את שניהם מהמקום. אך הם נתפסים על ידי המשטרה הבריטית ונחלצים בעורמה מתחנת המשטרה ונעלמים.

 בעיתון הבוקר מיום ג' 16.12.1947 נכתב: יריות על אוטובוס ערבי. שנים נהרגו ליד מגדל צדק.

 שני ערבים נהרגו, שנים נפצעו קשה ורבים נפצעו קל ביריות שנורו על אוטובוס ערבי של "החברה הלאומית" אתמול בשעה 12.30 ליד מגדל-צדק שמעבר לפתח-תקוה. קבוצת צעירים מזוינים ברובי סטן ולבושים מדי-צבא פתחו באש על האוטובוס שנסע  בכיוון לחיפה בכביש של רמלה-טול כרם. לא רחוק ממגדל צדק. בקבוקי "מולוטוב" נזרקו על האוטובוס. בעוד הפעולה נמשכת. נראתה שיירה של צבא וחיל-תעופה אנגליים. המתקיפים הסתלקו.

הגשר הטורקי מעל נחל שילה, צלם אבישי טייכר, ויקיפדיה
הגשר הטורקי מעל נחל שילה, צלם אבישי טייכר, ויקיפדיה

   כשהמשטרה הגיעה למקום ההתנקשות מצאה את האוטובוס מנוקב בכדורים ככברה. הפצועים וההרוגים נלקחו ע"י הצבא לבית החולים ביפו.

כתב וחקר זלמן חיימוב

הביא לפרסום נוני ירון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה ההגנה, מלחמת העצמאות, רפורטג'ות מתוך הארכיון, שימור אתרים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s