הפסנתר של משפחת סלומון

בתחילת דרכינו בארכיון המשתקם קבלנו שתי בקשות מענייניות להפקדה בארכיון. לא סתם הפקדה,

לאה יושבת ליד הפסנתר, מאוסף המשפחה. צלם ושנה לא ידועים

הפקדה מגה גדולה. הראשונה הייתה מנוע של משאבת מים שהיו בבארות המים בפרדסי המושבה. הפנייה השנייה הייתה…פסנתר כנף. כן מה שאתם קוראים.

לפני כ 15 שנים פונתה אלינו גברת נחמדה בשם דרורה קפוסטה. ברשותה פסנתר כנף שעליו ניגנו הנינות של יואל משה סלומון והיא מבקשת להפקידו בארכיון. וואו, איך אפשר לסרב להצעה שכזו?

מיד עולה המחשבה איפה נכניס פסנתר כנף לארכיון הקטן שלנו?

מדובר היה בפסנתר כנף נדיר שהיה שייך למשפחת סלומון ממקימי המושבה פתח תקוה.

הפסנתר שימש את האחיות לאה ושרה, בנותיהם של אריה וחנה שהיו הנינות של יואל משה סלומון. הן למדו  נגינה והפליאו בכישרונן.

לאה, הבת הבכורה, למדה נגינה בפסנתר ומשהצליחה מאד התקבלה כתלמידה של המורה הטובה והידועה ביותר בתל-אביב דאז, גב' רבקה בורשטיין-ארבר. בשנת 1933 משמלאו לה 15 שנים קבעה מורתה שיכולתה המוסיקלית היוצאת מן הכלל מכתיבה נגינה בפסנתר גדול ועשיר יותר, פסנתר כנף!

בני משפחת סלומון הענפה בירושלים, בחיפה ובתל אביב התבקשו לסייע באיתור פסנתר כנף. באחד הימים כתב הדוד מחיפה, גוטל לוין, שהגיעה משפחה מגרמניה ויש לה פסנתר כנף למכירה.

הפסנתר במבואה של בניין העיריה, צילום באדיבות דוברות העירייה

כך נמצא ונרכש בחיפה הפסנתר שיוצר ע"י  KAPS בדרזדן שבגרמניה. על מנת להעביר את הפסנתר לפתח תקוה רכשה המשפחה שטיח פרסי כדי לעטוף את הפסנתר במסעו הארוך מחיפה לפתח -תקוה. דינה רצ'בסקי, אחותם הקטנה של לאה ושרה, מספרת שעוברים ושבים באזור בית המשפחה ברח' רוטשילד היו מאזינים לצלילים המופלאים, לנגינה ולשירה שבקעו מחלונות הבית שבקצה המושבה דאז.

לאחר שלאה נסעה ללמוד נגינה באירופה בשנת 1937, בת צעירה יותר של אריה וחנה סלומון, שרה, המשיכה לנגן על הפסנתר, וגם היא התגלתה ככישרון גדול ואף היא התקבלה כתלמידתה של גב' בורשטיין-ארבר.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, נקלעה המשפחה, יחד עם רבים מתושבי הארץ, למצוקה: סגירת דרכי הים השאירה את התפוזים בארץ לשנים ארוכות, ועל מנת לפרנס את המשפחה וכדי לשמור על הפרדס לבל יתייבש, הקים אריה רפת ליד ביתו. הפרות אכלו תפוזים מיובשים במשך כל השנה, (התפוזים נקטפו בזמן, נפרסו ויובשו בשמש ושימשו למאכל הבהמות). הפרנסה הייתה בקושי וכדי לאפשר לשרה להמשיך וללמוד נגינה בפסנתר אצל גב' בורשטיין ארבר, היא קיבלה את השיעור בשיטת "ברטר": כד נישא לחלב ולפעמים גם חמאה תוצרת בית, היו צמודים לספרי התווים כשנסעה לקבל שיעור ברחוב שלוש בתל-אביב.

כששרה נישאה בשנת 1943 לחיים בור, נגן ויולה ממייסדי התזמורת הפילהרמונית הארצישראלית, הפסנתר עבר איתה כנדוניה לביתם ברמת גן ושרה לימדה עליו נגינה.

לפני כחמש עשרה שנה בקשה דורה קפוסטה, בתם של שרה וחיים בור, לתרום את הפסנתר לארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני. אחרי מבצע מיוחד הורד הפסנתר במנוף מקומה גבוהה והובל אחר כבוד אל היכל התרבות פתח תקוה שם עמד באחד מחדרי ההיכל.

במהלך השנים פגעי הזמן הראו אותותיהם על הפסנתר והשנה, בשיתוף פעולה בין המחלקה לשימור המורשת, ארכיון פתח תקוה והיכל התרבות, הוחלט לשמר את הפסנתר ולייצב את מצבו.

בעת עבודת השימור, שנעשתה על ידי ירמי זלטנר, התגלה כי צבעו המקורי לא היה לכה שחורה מבהיקה, אלא עץ עם עיטורי זהב יפהפיים, ועל כן הוחלט להחזירו למצבו המקורי, כפי שיצא מהמפעל בגרמניה. לאחר שיפוץ הפסנתר הוחלט להעבירו לבניין העירייה ולהציבו שם להנאת העוברים ושבים.

 

דברי ראש העיר פתח תקוה רמי גרינברג: "עיריית פתח תקוה פועלת כדי לשמר את המורשת המפוארת מימיה הראשונים של המושבה מתוך מחויבות ערכית לדור העתיד. אני מודה למנהל התרבות בעירייה ולארכיון לתולדות פ"ת על הגילוי המעניין שעלה במהלך שיפוץ פסנתר הכנף המיתולוגי. הפסנתר הוצב בבניין העירייה ומציג בגאווה את הפן התרבותי בהיסטוריה של אחת מהמשפחות שאנו חווים לה תודה."

אנחנו, אנשי הארכיון והשימור, שמחים ומודים על הנכונות של ראש העיר לגייס תקציב מיוחד לשימור הפסנתר. אנחנו, מודים לאנשי היכל התרבות ששמרו כל השנים על האוצר המיוחד. היום הפסנתר מוצג במבואה של בנין העירייה לטובת תושבי העיר.

הפסנתר בזמן השיפוץ על ידי ירמי זלטנר

הפסנתר בזמן השיפוץ על ידי ירמי זלטנר

הפסנתר בזמן השיפוץ על ידי ירמי זלטנר

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, ארכיון, שימור אתרים, תרבות, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על הפסנתר של משפחת סלומון

 1. דינה רצ'בסקי הגיב:

  שלום רב לסגל הארכיון לתולדות פתח-תקוה,

  היום באקראי הגעתי לאתר זה והופתעתי לראות ששיבצתם בו גם קטעים מתוך כתבה מלווה בתמונות ("מעשה בפסנתר כנף") שהכנתי אודות הפסנתר, בשעתו כאשר הפסנתר נימסר לידיכם והוצב מוזנח (לפני כ-15 שנים) בחדרון ב"היכל התרבות".
  לפני כשנה, לבקשתכם הטלפונית, אף העברתי לכם בשנית תמונות של הפסנתר מתוך הכתבה.
  קטעים מתוך כתבה זו ותמונה אחת משובצים עתה באתרכם.
  עוד אזכיר כי בעבר (לפני כ-20 שנה) אף נפגשנו ומסרתי לידיכם ספרים, מסמכים ותמונות של בני משפחתי.

  שמחתי לראות את תמונת הפסנתר המוצב בבניין העירייה. האם השיפוץ מאפשר גם נגינה עליו? אם לא אזי מן הראוי להשלים את המלאכה.

  בברכה,
  דינה סלומון-רצ'בסקי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s